Ana sayfa 2. El Araba Peşinatsız Senetle Araba Alma

Peşinatsız Senetle Araba Alma

107
0

Peşinatsız Senetle Araba Alma

Araba almanın yeni yolu olan senetle araba alma banka kredilerinden yararlanamayan kişiler için bir fırsattır.

Ancak bu fırsatın iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Çünkü senetle araba satışı yapan onlarca galerinin olduğu düşünülürse her birinin de işini hakkıyla yaptığı güvencesi güdülmemelidir. Güvenilir galerilerden alışveriş yapmak kişilerin tüm varlığını kaybetmemeleri üstelik haksız yere borçlu çıkmamaları açısından önemlidir. Bu nedenle imzalanan senetlerin aylık bazda olmasına, alınacak araçların bir usta kontrolünden geçirilmesine ve senetlerin her birinin bir nüshasının alınmasına önem verilmelidir. Yanı sıra her ödeme yapıldıktan sonra bir makbuz alınması yasal ortamda borçluların kendilerini savunabilmesi açısından önem taşır.

Peşinatsız Araba

Peşinat ödemeden araba sahibi olmak herkesin hayalini kurduğu bir olaydır. Bir çok banka taşıt kredisi verirken aynı zamanda başvuru oluşturan kişilerden teminatta istemektedirler. Ancak peşinatsız araba satışı yapan galeriler hiç teminat ödemeden kişilerin araba sahibi olmalarına yardımcı oluyor. Galerilerde tıpkı bankaların uyguladıkları prosedürleri takip ederek alınan araca rehin koydurarak borçlunun borcuna sadık kalmaması durumunda rehin işlemini uyguluyorlar. Bunun için araba alan kişi satın aldığı arabayı rehin ettirmek üzere noterde işlemleri yürütüyor. Noter işlemlerinde talep edilecek ücret ise borçluya ait oluyor.

Galerici Vasıtasıyla Kredi Çekmek

Galericiler kendi üzerlerine çektikleri kredilerin borçlarını satmış oldukları arabaların borçlarından alarak ödemede bulunuyor. Aynı zamanda komisyon ve faiz uygulamaları ile çektikleri krediden  muzdarip olmuyorlar. Dolayısıyla bu iş galericiler tarafından bir ticaret olarak değer görüyor. Senetle araba almak böylece galericiler aracılığı ile daha kolay bir hal alıyor. Çekilen kredinin faizi de galericinin uyguladığı faiz de borçlunun üzerinden temin ediliyor. Dolayısıyla daha fazla bir geri ödeme bütçesi ile karşı karşıya kalınabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here