Ana sayfa Dizel Arabalar Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

Dizel Arabalar Ne Kadar Yakar?

96
0

Dizel araba satın almayı düşünüyor ve dizel aracınızın ne kadar yakıt tüketeceğini merak ediyorsanız sizleri bilgilendirecek bir yazı hazırladık.

Dizel Aracın Ne Kadar Yaktığı Nasıl Bulunur?

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki dizel aracın ne kadar yakacağı sizin seçeceğiniz araç modeline göre değişecektir. Dolayısıyla dizel araç şu kadar yakar tarzı bir genelleme yapmak mümkün değildir. Sizinle paylaşacağımız araç yakıt hesaplama ile dizel aracınızın ne kadar yaktığını hesaplayabilir ya da yeni araç alacaksanız aracın özelliklerinden ya da 2. El alacaksanız araç sahibi ile iletişime geçerek dizel aracın ne kadar yaktığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Dizel Araç Yakıt Hesaplama

Yakıt tüketimi hesaplanırken hep araçların 100 km’de kaç litre yakıt tükettikleri hesabının üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Peki, dizel araba ne kadar yakar nasıl hesaplanır işte size izlemeniz gereken adımlar:

  1. Öncelikle yakıt türü fark etmeksizin otomobilinizin yakıt deposunu doldurun ve günlük km sayacınızı sıfırlayın.
  2. Dolu olan depo ile hesaplama uzaklığı olarak baz aldığınız 100, 200 ya da 250 km civarı yol gidin.
  3. Deponuzu tekrar doldurmak için istasyona gidin ve o sırada otomobilinizin kaç km yol aldığını not edin ve deponuzu tekrar doldurmak için kaç litre yakıta ihtiyaç duyduğunu hesaplayın. Bu aracınızın hedeflediğiniz uzaklıkta kaç litre yakıta ihtiyaç duyduğu konusunda size bilgi verecektir.
  4. Örneğin aracınız 60 TL’lik yakıt ile 100 km yol gittiyse bu durumda 1 km başına ne kadar yakıt bulduğunuzu hesaplamanız için ödediğiniz miktarı gittiğiniz yola bölün. 60 : 100 = 0,6 TL aracınız yakıt harcıyor demektir.

Size bahsettiğimiz bu adımlarla dizel araç yakıt hesaplama adımları ile aracınızın ne kadar yakıt tükettiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here