Ana sayfa Benzin & LGP'li Arabalar Benzinli Arabalar Nasıl Çalışır?

Benzinli Arabalar Nasıl Çalışır?

82
0

Benzinli araba nasıl çalışır diye merak ediyorsanız benzinli araçların motorlarının çalışma sistemi ve aşamaları hakkında size bilgi vereceğiz.

Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır?

Benzinli motorlarda yakıt olarak benzin kullanılmaktadır. Ancak benzin motorunun içerisindeki silindire benzin sıvı halde ve tek başına girmemektedir.

  1. Öncelikle aracın karbüratörü ile benzin havayla karışmakta ve buharlaşarak silindirin içerisine girmektedir.
  2. Benzin hava ile karıştığında bir yanma meydana gelmekte ve bu ufak kıvılcımla bir patlama meydana gelmektedir.
  3. Bu patlamayla birlikte bir basınç yaratılmakta ve piston tarafından bu basınç enerjisi hareket enerjisine dönüştürülmektedir.

Benzinli Motorun Çalışma Aşamaları

Benzinli araçların motorları genel olarak 4 evreden geçerek çalışmaktadır. Benzinli araç çalışma evreleri şu şekildedir:

Emme

Emme evresinde aracın karbüratöründen gelen hava + benzin karışımı silindirin içerisine dolmakta ve bu sırada silindirdeki piston aşağıya doğru inmektedir.

Sıkıştırma

Bu aşamada hem emme hem de egzoz sübapları kapalı hale gelir ve piston yukarı doğru çıkarak benzin + hava karışımını sıkıştırarak hacminin küçülmesine ve karşımın ısınmasını sağlar.

Yanma

Bu aşamada hacmi küçülerek ısınan yakıt karışımı aracın bujisinden çıkan bir karışımla yanmaktadır. Bu yanma ufak bir patlama şeklinde gerçekleşir ve genişleyen karışım pistonu aşağıya iterek aracı motorun güç üretme aşamasına getirir.

Egzoz

Aşağıya inen piston tekrar yukarı doğru hareket etmeye başlar ve yanmış olan gaz egzoz sübabının açılması ile dışarı atılır. Gazın dışarı atılması ile motor yeni bir çevrim aşamasına başlar.

Bahsettiğimiz üzere temel prensip olarak yakıt enerjisi aracı hareket haline geçirecek hareket enerjisine dönüştürmekte ve böylelikle bu 4 benzinli araç çalışma aşamasının birbirini takip etmesi ile benzinli arabalar çalışmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here